Varis Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Varis Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Sık Sorulan Sorular

01 Ağustos 2017

ekledi.

Yorum Yaz

16 kez incelendi.

Varis Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Bu yazımızda varisin tedavi edilmezse ne gibi sonuçlara sebep olabileceğinden bahsedeceğiz. Varis ilk etaplarda hastalarda ciddi şikâyetlere neden olmasa da ilerlemesi ile ciddi sağlık problemlerine yol açabilmektedir. Halk arasında genelde hastalığı insanlar estetik problem olarak değerlendirip pek ciddiye almamaktadır.

Ağrı

Damar genişlemesi rahatsızlıkların ilk gözlenen şikayet ağrıdır. Bu sağlık probleminden kaynaklanan ağrılar genellikle gün sonuna doğru artış gösteren ağrılardır. Uzanırken veya yatarken ayakların altın 20 cm kadar bir yükselti koyularak dinlenilmesi ile geçmektedir. İlk başlarda şiddetli olmayan bu ağrılar hastalık ortadan kaldırılmaz ise giderek şiddetlenmekte ve kişilerin hayatını zora sokmaktadır.

Kramp

Ağrı kadar sık görülen ve genellikle ağrıdan sonra görülen şikayettir. Hastalığın ilerlediğinin habercisidir. Varis hastalığı önlem alınmadığı sürece ilerleme eğiliminde olan bir sağlık problemidir. Hastalık ilerledikçe yaşanan şikayetlerin şiddetinde de artma gözlenmektedir.

Şişlik

Hastalığın kirli kanın damarda birikmesi, pıhtılaşması gibi sebeplerle meydana geldiğinden bahsetmiştik. Hastalığın ilerlemesi  sebebiyle damarda uzun saatler kalan bu kirli kan bacaklarda şişlik oluşumuna sebep olmaktadır.

Damarların Cilt Yüzeyinden Belirgileşmesi

 Varis bir damar hastalığıdır. İlk aşamada damarlardaki bozulmalar deri üzerinden görülecek şekilde değildir. Ancak hastalığın tedavi edilmemesi durumunda damarlardaki bozulmalar deri yüzeyinden çıplak gözle görülebilecek konuma gelmektedir. Yapısı bozulan damarlar morumsu bir renk ve kıvrımlı bir yapı halini almaktadır. Damarlardaki yapısal bozulmalar ileri derecelere ulaşıp oldukça ciddi sağlık sorunlarına yol açabilmektedir.

Kanama

Gerekli önlemlerin alınmayıp, damar genişlemelerinin tedavi edilmemesi zaman içerisinde bacaklarda kanama şikayetine sebep olmaktadır. Sürekli ilerleme eğilimden olan damar genişlemeleri zaman içerisinde genişleyerek damarların çatlamasına sebep olmaktadır. Gözlenen bu kanamalar cilt yüzeyinden olabileceği gibi deri altında da olabilmektedir.  Bu kanamalar kimi zaman hastanın kendi müdahalesi ile durdurulabilirken, kimi zamanda uzman bir hekimin müdahalesi ile durdurulmaktadır. Kanama oldukça ciddi bir belirtidir. Hastalığın son ve tehlikeli safhalara geldiğinin habercisidir. Dikkate alınmazsa kalıcı hasara neden olabilmektedir.

Varis Ülseri (Bacak Yaraları)

Bacak ülseri geçmesi oldukça zor olan bacak yaraları anlamına gelmektedir. Ve oldukça ciddi bir sağlık problemidir. Hastalığın bu aşamaya gelmeden çaresine bakılması bu yaraların meydana gelmesi riski göz önüne alındığında oldukça elzemdir.

Bacaklarda oluşan bu yaralar cildin çürüyerek dökülmesine dahi sebep olabilmektedir. Bu yaralar hastanın bacaklarında kalıcı doku kaybına bile sebep olmaktadır. Ayrıca iyileşme süreci de oldukça uzun ve meşakkatlidir. Yara oluşumları tedavi edilmeden varislerinde tedavi edilmesi mümkün olmaması sebebi ile bu süreçte maalesef ki damarların genişlemesi de devam etmektedir.

Hastalığın bu aşamaya gelene kadar tedavi edilmemesi oldukça risklidir. Her hastalıkta olduğu gibi bu sağlık probleminde de erken teşhis ve tedavi oldukça önemlidir. Hastalık ilk evrelerinde ameliyatsız güncel uygulamalarla tedavi edilebilir. Ancak damar genişlemeleri tedavi edilmez ise bacak ülserine sebep olmaktadır. Bu ise hem hastanın hayat kalitesini oldukça düşürmekte hem de tedaviyi oldukça zorlaştırmaktadır.

Etiketler: , ,

Yorum Yaz