Varis Nedir

Varis Nedir

Varis Hastalığı

18 Ocak 2017

ekledi.

Yorum Yaz

94 kez incelendi.

Varis nedir?

En basit tabiriyle bacaklarda derinin hemen alt kısmındaki bulunan toplardamar genişlemelerine varis denilmektedir. Bacaklarımızdaki toplardamarlar kirli kanı yerçekiminin tersine yönde temizlemek için akciğer ve kalbe taşımakla görevli olan damarlardır. Bu damarların iç kısmında yukarı doğru kan akışının sağlanabilmesini kolaylaştıran ve aşağıya doğru kanın tekrar kaçmasını engelleyen kapaklar bulunmaktadır. Bacak kaslarının çalışması ile beraber kan bu kapakların yardımı ile tek taraflı olarak yukarı doğru ilerlemektedir. Fakat kapaklarda hasar meydana geldiği zaman kanın yerçekimi ile aşağı yönde basınç oluşturmasıyla beraber yüzeysel toplardamarda varisler ortaya çıkmaktadır. Ayakta uzun süre hareketsiz duran, genetik problemleri olan ve bayan hastalarda fazla kiloları bağlı olarak valiz hastalıkları risk için faktör oluşturmaktadır denilebilir. Toplumda yüzde 20 ile yüzde 40 arasında riskleri olduğu belirtilmekte olan varis yaşam kalitesini son derece olumsuz bir şekilde etkileyen halk sağlığının ortak problemlerinden bir tanesidir.

Varis hastalığı sebebinden ötürü gün geçtikçe artan ayak ağrılarınız ve ayaklarınıza çabuk yorulma ağırlık hissi oluşması gibi problemler ortaya çıkmaktadır. Hastalarda semptomları rahatlamak için öğleden sonra oturmayı bacaklarını yukarıya kaldırma isteğine sık rastlanılmaktadır. Gözle görülen varisler oluşmadan da bu şikayetler meydana gelebilir. Varis hastaları tedavi görmedikleri takdirde hastalıkları ilerleyerek pıhtı oluşmasına sebebiyet vermektedir ve daha ileri seviyelere gelindiği takdirde derideki renk değişiklikleri ve yaraların oluşmasıdır. Bu problemlerle sıkça karşılaşılıyor. 60 yaş üstünde bulunan yetişkin kişilerin yüzde biri ortalama olarak bu hastalığa bağlı yaralara sahip kişilerdir. Mutlaka dikkat edilmesi gerekmektedir ve tedavisi kesinlikle ihmal edilmemelidir.

Varisler, kaç farklı şekilde incelenir?

3 farklı şekilde varisleri inceleyebiliriz.

Varis belirtileri içinde Büyük varisler; deriden çıkıntı yapan kısımları çok net bir şekilde görülebilir çapları 4 milimetre ile 15 milimetre arasında değişen varisler olarak göze çarpar.

Orta boy varisler;

Deriden hafif çıkıntı gerçekleştirmiş renkleri genellikle yeşil çapları da 2 milimetre ile 4 milimetre arasında değişen varisleridir.

Kılcal varisler;

Deriden çıkıntı yapmadığı halde çapları 1 ile 2 milimetre civarında olan ve rengi mor ile kırmızı arasında bulunan varis vardır.

Kalp ve damar cerrahisi uzmanlarını yaptığı açıklamalara göre çapı 1 milimetre ile 3 milimetre arasında olan varisler birinci derece varis olarak görülmektedir. Birinci derece varisler hastaya zarar vermeyen ve cilt dışından görünmeyen varisleridir. Birinci derece kılcal varislerde ağrı ve sızı çok az miktarda olmaktadır ve kılcal varislerde daha çok görüntü problemi ortaya çıkmaktadır.

İkinci derece varislerde, varislerin damar çapı 45 milimetre düzeyine çıkacaktır hastalarda şiddetli ağrı ve yakınmalara sebebiyet vermektedirler.

Üçüncü derece varislerde bacaklarda şişme başlar ve hastanın bacak çapı 20 santim ise sol bacak çapı 25 santime kadar çıkabilir.

Dördüncü derece varislerde ayak bileği çevresi siyaha yakın bir renge geçiş yapar.

Varis Nedir sorunuza umarız iyi bir cevap verebilmişizdir.

Etiketler: , , , , ,

Yorum Yaz