Varis Nedir?  Ne Değildir?

Varis Nedir?  Ne Değildir?

            Varis hastalığı toplumda oldukça sık görülen bir sağlık problemidir. Her bireyde ortaya çıkabileceği gibi kadınlarda daha sık gözlemlenmektedir. Hastalığın yapısını ele almadan önce hastalıkla birinci dereceden alakalı olan damar yapımızdan bahsetmek istiyorum.

İnsan vücudunda 3 çeşit damar yapısı bulunmaktadır. Bunlar; atardamar, toplardamar ve bunlara yardımcı nitelikte olan kılcal damarlardır. Atardamarlar temiz kanın kalpten vücuda dağılımını sağlarken, toplardamarlarda kirli kanın kalbe ulaşmasını sağlamaktadır. Varis denilen sağlık problemi aslında toplardamar genişlemesidir. Bahsettiğimiz sağlık problemi toplardamarlar ve kılcal damarlarda meydana gelebilmektedir.

Kirli kanın kalbe pompalanırken sızmasını engellemek amacıyla belirli aralıklarla kapakçıklar bulunmaktadır. Çeşitli sebeplerle bu kapakçıkların görevini yerine getirememesi sonucu kirli kan damardan sızabilir ve bulunduğu bölgede pıhtılaşıp damarın yapısını bozabilir. Yapısal olarak bu bozulma damarların genişlemesine ve görevini yerine getirememesine sebep olmaktadır. Ve bu durum varis adını almaktadır. Tıbbi olarak hastalıktan ziyade estetik bir problem olarak nitelendirilen kılcal damar genişlemeleri de halk arasında varis olarak bilinmektedir.

Varis Çeşitleri Nelerdir?

Varisler tıbbi olarak 3 başlık altında incelenmektedir. Bunlar; orta ve büyük varisler, kılcallardır. Aslında kılcallar tam anlamı ile varis sayılmasa da bunlarla birlikte değerlendirilmektedir.

2-3 cm boyutlarında ki damarsal genişlemeler orta boy varisler olarak kabul edilmektedir. Tedavi edilmedikleri takdirde ilerleme eğilimindedirler. Zamanla büyük boyutlu varislere dönüşebilmektedirler.

3 cm ve üzerindeki damar genişlemeleri ise büyük ölçekli olarak kabul edilmektedir. Bunlarda tedavi edilmedikleri takdirde büyüme eğilimindedir ve oldukça tehlikeli boyutlara ulaşabilmektedir. Tedavi edilmeyen büyük ölçekli bir varis zaman içerisinde gelişerek bacak ülseri adı verilen ve tedavisi oldukça zor olan bacak yaralarına dönüşebilmektedir.

Kılcallar ise bunlar arasında sağlık açısından en zararsız olanlardır. Büyüyüp gelişmekten ziyade yayılma eğilimindedirler.

Toplardamar Genişlemesi

            Varis hastalığının nedeni damarlarda oluşan yapısal bozulmalardır. Ve bu yapısal bozulmalar toplardamarlar üzerinde meydana gelmektedir. Bu bozulmalar ilk etapta kişilerde şikâyete sebep olmazken zaman içerisinde ağrı, kaşıntı, kanama gibi şikayetlere sebep olabilmektedir. Oluşan varisler küçük, orta, büyük olarak nitelendirilebilmektedir. Küçük ve orta boy varisler tedavi edilmedikleri takdirde ilerleme eğilimindedir ve zamanla büyük varislere dönüşmektedir.

Kılcal damar Genişlemesi

            Sağlık probleminden ziyade bir estetik problemi sayılan kılcal genişlemeleri de ilerleme eğiliminde olan bir problemdir. Kılcallar büyüyüp gelişerek varise dönüşmezler ancak zaman içerisinde tıpkı bir örümcek ağı gibi dağılma eğilimindedir. Özellikle kadınlar için oldukça istenmeyen bir durumdur. Tedavi edilmediği takdirde hızla yayılmaktadır.

Neden Olur?

            Hastalığın yapısını yeterince tanıdığımıza göre şimdi de hastalığın neden olduğundan bahsedeceğiz. Varis toplardamarlarda bulunan kapakçıkların görevini yerine getirememesi sonucu oluşmaktadır. Şimdi ise bunun olmasına neden olan durumları inceleyeceğiz.

Genetik Faktörler

Hastalığın tamamen genetik kökenli olduğunu söylemek çok doğru olmayacaktır. Ancak genetik faktörlerin etkisini de göz ardı edemeyiz. Ailesinde bu sağlık problemi olan bireyler olmayan bireylere göre risk grubundadır. Ailesinde bu problem bulunan bireylerin damarsal yapıları daha zayıf olmaktadır. Bu sebeple normal bireylere nazaran daha fazla önlem almaları tavsiye edilmektedir.

Uzun Süre Hareketsiz Kalınması

Uzun süre masa başında veya ayakta kalınması varis oluşumuna zemin hazırlayan durumlardır.  Halk arasında uzun süre ayakta kalmanın damar genişlemesine sebep olduğu bilinmektedir. Ancak uzun süre oturmanın bu sağlık sorununa sebep olduğu pek bilinmemektedir. Hastalığın kirli kanı kalbe pompalayan toplardamarlar üzerinde meydana geldiğinden bahsetmiştik. Bahsedilen bu toplardamarlar tabiri caiz ise yer çekimine aksi yönde olacak şekilde kan pompalamaya çalışmaktadır. Nasıl ki su akan bir hortumu yer çekiminin aksi yönde tuttuğumuzda su akmak için zorlanırsa, bu damarlarda kirli kanı pompalamak için aynı şekilde zorlanmaktadır. Kişilerin uzun süre ayakta kalması ve oturması bu pompalama işlemini daha da zorlaştırmaktadır. Zorlanma sonucu oluşan baskı damarlardaki kapakçıkların görevini yerine getirememesine ve yapısal bozulmalara sebep olup varisleri oluşturmaktadır.

Gebelik

Hastalığın kadınlarda daha sık gözlendiğinden bahsetmiştik. Gebelikte varis oluşumuna zemin hazırlayan durumlardandır. Gebelikle birlikte kadının vücudundaki kan miktarında artış olmaktadır. Artan bu kan damarlara uygulanan basıncın a artmasına sebep olarak damarların genişlemesine neden olmaktadır.

Aşırı Kilolu Olmak

Fazla kilolar hayatın her alanında olduğu gibi sağlık alanında da bireylerin hayatını zorlaştırmakta ve risk oluşturmaktadır. Fazla kilonun sebep olduğu sağlık problemlerinden bir tanesi de damar genişlemesidir. Vücuttaki fazla kilolar damarlara uygulanan basıncın artmasına sebep olduğu için damarların genişlemesine sebep olmaktadır.

Yaş ilerlemesi

Yaşın ilerlemesi ile birlikte insan bedeni eskisi kadar dayanıklı ve güçlü olmamaktadır. Zaman içerisinde hem deride, hem organlarda deformasyonlar oluşabilmektedir. Yaşın ilerlemesi ile birlikte varis oluşumuna zemin hazırlayan kapakçıkların bozulması da daha sık gözlenmektedir.

Bu yazımızda sizlere hastalığın neden olduğundan ve kimlerde daha sık görüldüğünden bahsettik. Bir sonraki yazımızda ise sizlere hastalığın sebep olduğu belirti ve şikâyetlerden ayrıntılı olarak bahsedeceğiz.

Etiketler: , , ,

Bu yazı için 1 yorum yapıldı:

  1. bilgibank dedi ki:

    bu hastalığın temel belirtileri nasıl anlarız

Yorum Yaz