Varis İçin Hangi Doktora Başvurulur

Varis İçin Hangi Doktora Başvurulur

Sık Sorulan Sorular

01 Ağustos 2017

ekledi.

Yorum Yaz

17 kez incelendi.

Varis İçin Hangi Doktora Başvurulur

Varis ameliyatı için kalp damar cerrahlarına başvurulur. Eğer ameliyatsız varis tedavisi olmak isterseniz girişimsel radyoloji uzmanlarına başvurmanız gerekir.

Varis toplumda özellikle kadınlar arasında oldukça sık görülen bir sağlık problemidir. İlgili branş kalp damar cerrahisidir ama asıl fleboloji branşına girer. Fleboloji uzmanları yani flebologlar kalp damar cerrahıdır ama sadece varislerin teşhis ve tedavisi ile ilgilenmekedir. Hastalık bu kadar sık görülse de insanla hangi branşa başvurmaları konusunda soru işareti yaşayabiliyorlar. Bu yazımızda hastalıktan kısaca bahsedip hangi branşa başvurulması gerektiğinden, doktora hangi durumlarda başvurulması gerektiğinden bahsedeceğiz.

Toplardamarlarda meydana gelen yapısal bozulmalar sonucu damarın genişlemesine varis denilmektedir. Bahsettiğimiz bu toplardamarlar kirli kanın kalbe pompalanmasını sağlamaktadır. Damarların genişlemesi sonucu kanın dolaşımından aksaklıklar olmakta ve bu aksaklık çeşitli şikâyetlere sebep olarak insanların yaşam kalitesini düşürmektedir.

Doktora Ne Zaman Başvurmalıyım?

Varis sinsi ilerleyen bir hastalık olmasa da belirtileri bir anda da ortaya çıkmaz. Belirtiler zamana yaygın olarak gözlenir. Hastalığın ilk aşamalarında bariz şikayetler görülmez. Pek çok insanda şikâyetler aşırı boyutlu olmadığı için doktora başvurma gereği duymazlar. Hastalar genelde şikâyetler ilerleyip gündelik hayatlarında aksaklıklar olduğunda doktora başvurma ihtiyacı duymaktadır. Ama unutulmamalıdır ki her hastalıkta olduğu gibi varis rahatsızlığında da erken teşhis oldukça önem arz etmektedir. Hastalığın belirtileri gözlenmeye başlanır başlanmaz doktora başvurulması tavsiye edilmektedir.

Varis Belirtileri Nelerdir?

Bacak Ağrıları

Varisin en sık görülen belirtisi bacaklarda oluşan ağrıdır. Bu ağrılar genellikle gün sonuna doğru artış gösteren ağrılardır. Yürüyüş ve ayakların kalp seviyesinden yukarı gelecek şekilde uzatılarak dinlenilmesi ile ağrılar geçici olarak hafifletilebilir. İlk etapta ağrılar ciddi boyutta değildir. Ancak hastalık sürekli ilerleme eğilimindedir. Bu sebeple ağrı gibi bir şikayet dahi olsa göz ardı edilmemelidir.

Kramp

Ağrı gibi sık görülen bir diğer belirti de kramptır. Bu kramplar genellikle geceleri görülmektedir. Hafif kramplar olabileceği gibi çok şiddetli de olabilmektedir. Hastalığın ilerlediğinin habercisidir.

Kaşıntı

Hastalığın ilerlemesi ile gözlenen bir diğer belirti ise kaşıntı şikayetidir. Damarların giderek genişlemesi ve kirli kanın bölgede durması sonucu bacaklarda kaşıntı meydana gelmektedir.

Belirginleşen Damarlar

Hastalığın en bilinen belirtisi damarlarda oluşan bozulmalar ve bu bozulmaların çıplak gözle görülebilmesidir. Yapısı bozulan damarlar cilt üzerinden rahatlıkla görülebilmektedir. Bu damarlar morumsu bir renk ve kıvrımlı bir hal almaktadır. Hastalık ilerledikçe damarlar büyümeye devam edecek ve bu görüntü daha da rahatsız edici bir hal alarak aşanan sağlık sorunlarının da artmasına neden olacaktır.

Kanama

Hastalığın ileri evrelerinde örülen bir şikayettir. Zaman içerisinde genişleyen damarlar çatlayarak kanamaya sebep olmaktadır. bu kanamalar yüzeysel olabileceği gibi deri altından da olabilmektedir. Kanamanın boyutuna göre bazı durumlarda kanamanın durdurulması için uzman hekim müdahalesine ihtiyaç duyulmaktadır. Kanama olması hastalığın ciddi boyutlara ulaştığının habercisidir.

Yukarıda saydığımız belirtiler hastalığın ortaya çıkışı esnasında gözlenen şikâyetlerdir. Bu şikâyetlerden biri veya birkaçının görülmesi doktora başvurulması için yeterlidir. Doktora ne kadar hızlı bir şekilde başvurulur ise tedavi süreci o kadar kısa ve kolay olacaktır. Tedavinin geciktirilmesi hasta için daha meşakkatli bir tedavi süreci anlamına gelmektedir.

Hangi Doktora/ Branşa Başvurulmalı?

Hastalıktan ve hastalığın neden olduğu şikâyetlerden kısaca bahsettik. Bu sayede hastalar henüz doktora gitmeden kendi ön teşhislerini koyabilmektedir. Hastaların koydukları bu ön teşhis büyük oranda doğru olmaktadır. Ancak hastalar ön tanıyı doğru bir şekilde koysa da tedavi için hangi doktora başvurmaları konusunda kafa karışıklığı yaşayabilmektedir. Kimi zaman hastalar varislerin cilt üzerinden gözlenmesi sebebi ile cildiye ve deri altında olması sebebi ile iç hastalıkları dâhiliye gibi bölümleri tercih etmektedir. Maalesef ki bu branşlar ne hastalıkla alakalı yeterli bilgiye hâkim ne de tedavi sürecini yönetecek yeterliliğe sahip değillerdir. Varis damarsal bozulma kaynaklı bir sağlık problemidir. Ve fizyolojik bozulma kaynaklıdır. Bu sebeple tedavisi ancak cerrahi müdahale ile mümkündür. Bu nedenler göz önüne alındığı takdirde Kalp Damar Cerrahisi hastalığın tanı ve tedavisi açısından en uygun bölüm olacaktır.

Varis Muayenesi Nasıl Yapılır?

Damar genişlemesi tanısı oldukça kolay koyulabilen bir sağlık problemidir. Muayene için en uygun pozisyon hastaların sedye üzerine çıkarak ayakta durdukları pozisyondur. Bu pozisyonda sorunlu damarlar rahatlıkla gözlenebilmektedir. Genellikle hastalığın teşhisi için bu muayene kâfidir. Ancak bazı durumlarda uzman hekim bacak ultrasonunu gerekli görebilmektedir. Bacak ultrasonu (doppler) çekimi ise oldukça kolay ve zararsız bir uygulamadır. Konulan teşhisin ardından hastanın tercihine binaen tedavi süreci en kısa zamanda başlatılabilmektedir.

Varis çeşitleri hakkında en ayrıntılı bilgiye bu muayene sırasında ulaşılır.

Etiketler: ,

Yorum Yaz