Varis Hastalığı

Varis Hastalığı

Varis Hastalığı

23 Şubat 2017

ekledi.

2 yorum yazıldı

104 kez incelendi.

Varis Hastalığı

Varis Hastalığı

Varis Hastalığı

Varis, bacaklarda meydana gelen ve derini hemen altındaki toplardamarların genişlemesi ile oluşan bir rahatsızlıktır.

Bacaklarda oluşan toplar damarlar kirli kanın temizlenebilmesi için yerçekiminin tersi yönünde akciğerlere ve kalbe taşınmasını sağlar. Ancak toplardamarların kanın yukarı doğru çekilmesini rahat bir şekilde yapabilmesi için kanın aşağıya doğru toplanmasını engelleyen kapakçıklar bulunmaktadır. Bu kapakçıklar sayesinde bacak kaslarının daha doğru ve sağlıklı bir şekilde çalışması sağlanırken, aynı zamanda bu kapakların yardımı sayesinde de kanın tek yönlü olarak yukarı ilerlemesi sağlanmaktadır.

Varis ise bu kapakçıkların sağlıklı bir şekilde çalışmaması yani hasar oluştuğu durumlarda oluşmaktadır. Çünkü kanın aşağı yönde basınç oluşturması sonucu yüzeysel toplardamarlarda sorun oluşmaktadır.

Varis Hastalığı Faktörleri

-Uzun süreli olarak bacakların hareketsiz kalması,

-Varise genetik yatkınlık,

-Kilo alımına bağlı olarak fazla kilolu olan kişilerde varis oluşumu daha sıklıkla görülmektedir.

-Kadınlarda doğum kontrol hapının kullanımı sırasında özellikle hormonal değişimler yaşanıldığı için varis oluşumu da görülebilmektedir.

-Bacaklara sürekli olarak sıcak su uygulamak da kanın pıhtılaşma özelliğini durduracağı için sıcak suyun da varis oluşumun önemli bir etkisi vardır.

Varis hastalığı ile ilgili yapılan araştırmalara göre hasta olan her üç kişiden ikisinin ailevi olarak bu hastalığı yaşadığı da bilinmektedir.

Varis hastalığı kişinin yaşam kalitesini de olumsuz yönde etkileyen bir sağlık sorunudur. Aynı zamanda toplum geneline bakıldığında %20 ile%40 oranında sıklıkla görüldüğü de bilinmektedir.

Varis Hastalığı Belirtileri:

-Bacaklarda gözle görülür orandaki kılcal damarların belirmesi,

-Cildin hemen altındaki kılcal damarların mor veya kırmızı rengi alıp gözle görülür hale gelmesi,

-Bacaklarda uzun süreli yaşanılan ağrılar,

-Ödem ve bacaklarda sıklıkla hissedilen kramplar,

-Bacaklarda nedensiz yere oluşan koyu lekeler veya küçük morluklar,

-Sürekli olarak bacak bölgesinde hissedilen sıcaklık hissi varis başlangıcının en bilindik belirtilerindendir.

Varis Hastalığı İçin Önlemler

-Eğer varis teşhisi doktor tarafından konulmuş ise kesinlikle tıbbi olarak doktorunuzun önermiş olduğu tedavi yöntemini tercih etmeli ve uygulamalısınız.

-Hareketsiz bir yaşam varisin en önemli kaynaklarından birisidir. Bunun için sürekli olarak hareket etmeye özen göstermenizde fayda vardır.

-Uzun süreli oturmak veya aynı şekilde uzun süreli olarak ayakta durmak varis nedenlerindendir. Bu şekilde bir iş yerinde çalışıyorsanız kısa molalı oturmanız veya kalkmanız yeterli olacaktır.

-Bacakların kan dolaşımını sağlayabilmesi için en azından sadece akşamları bacaklarınızı havaya kaldırarak kan akışının düzene girmesini sağlayabilirsiniz. Bu sayede hem kan akışı düzene girecek hem de bacaklarınız dinlenecek ve rahatlayacaktır.

Varis hastalığı için alabileceğiniz en etkili önlemlerden birisi de yattığınız yatağın ayak ucuna bir yastık koymanız olabilir. Çünkü yukarıda olan bacaklarınız daha düzenli kan akışı işlemini gerçekleştirebilecek ve rahatlayacaktır.

-Soğuk su kompresi de yine varis için tercih edebileceğiniz etkili yöntemlerdendir.

-Buz torbaları ile bacaklarınıza masaj yaparak kan akışının hızlanmasını sağlayabilirsiniz.

Varis hastalığı hakkında umarız yeterli bilgi sunabilmişizdir.

 

Etiketler: , , , , , ,

Bu yazı için 2 yorum yapıldı:

  1. Kazım Özgüler dedi ki:

    Köpük tedavisi varis hastalığına kesin çözüm müdür? Hastalığın köpük tedavisi ile tedavi edilmesinden sonra hastalığın tekrarlama riski nedir?

    1. Dr. Rengin TÜRKGÜLER dedi ki:

      Kazım bey geçmiş olsun. Köpük tedavisi varis hastalına uygulanan damarlar bakımından kesin çözümdür. Ancak köpük tedavisi sadece varis oluşmuş alana uygulandığı için daha sonra başka damarlarda varis oluşmasına engel olmaz. Bu nedenle tedavi edilen yer bakımından köpük tedavisi kesin çözümdür diyebilir.

Yorum Yaz