Varis Çeşitleri

Varis Çeşitleri

Varis Hastalığı

01 Şubat 2017

ekledi.

Yorum Yaz

74 kez incelendi.

Varis Çeşitleri       

Büyüklüklerine ve cilde yakınlık durumlarına göre bacaklarda oluşan 3 farklı varis hastalığı bulunmaktadır.

Kılcal Damar ( Kılcal Varis )

Deriden çıkıntı yapmayan, saç kılı kadar ince olduğu halde kırmızı ve mor renge sahip olan varis türüdür. Bunlar bazen varis değil sadece genişlemiş kılcal damar diye de adlandırılmaktadır.

Kılcal damarda oluşan varisler hiçbir zaman daha büyük versiyonlara gelerek Orta boy ya da büyük olarak adlandırılmış olduğumuz varis türüne dönüşmezler. Kılcal damar ya da kılcal varis bacaklarda çok küçük bir alanda tek başına olabileceği gibi iki farklı bacakta yaygın olarak da bulunma ihtimali olmaktadır. Genel itibariyle Kozmetik problemi oluşturmaktadırlar. Özellikle yaygın olan varis türleri bulunduğu bölgelerde ağrı, sızlama ve kaşınma gibi problemler ortaya çıkartır.

Diğer tüm varis çeşitleri de olduğu gibi kılcal damar Varisleri de tedavi ile beraber ortadan kaldırılabilir.

Retiküler Varis ( Ortaboy Varis )

Cilt üzerinden çıkıntı yapmış rengi koyu yeşil ile mor arasında bulunan ve çoğunlukla çapları 2 milimetre ile 3 milimetre arasında değişmekte olan kıvrımlı varistir ne denmektedir. Genellikle diz arkası bölümde başlar ve bacağın her yerinde rahatlıkla karşılaşılabilir. Tek tek ya da örümcek ağı yapıları halinde bulunabilir ve kılcal damar Varislerindeki gibi görüntü oluşturabilirler. Benzer şikâyetlere sahip olduğundan dolayı tedavisi hızlı şekilde gerçekleştirilebilir. Orta boy varisler köpük tedavisi ile tedavi edilmektedir ve tedavisi en kolay olarak belirtilen varis biçimidir. Tedaviden sonra tekrarlar mı ihtimali yok denecek kadar düşüktür.

Büyük Varis

Ciltten bariz bir şekilde çıkıntı yapmış ve çapları genellikle 3 milimetre den büyük olan varislere verilen isimdir. Kesin olarak hastalık diye tanımlamak durumunda kaldığımız bu varisler büyük boyutlarından dolayı hem görüntü itibariyle hem de çıkarmış oldukları problemleri itibariyle hastalığın hayatını olumsuz etkiler. Büyük varisler bazı kişilerde çok büyük ve belirgin olmasına rağmen şikayet oluşturmaya bilirler. Bazı insanlar da belirgin şikayetleri bulunmaktadır.

Büyük varislerin en büyük özellikleri bacaktaki ana damarlardan ulan safen toplardamarının yetmezliğine sebebiyet vermesidir. Kapak yetmezliği olan bu damarların tedavisi gerçekleştirildiği takdirde büyük varislerin tamamen ortadan kaldırılması sağlanır. Bunu vücuttaki Bademcik iltihabına bağlı olarak gelişen ateşe benzete bilirsiniz. Ateş düşürücü ilacı aldığınız takdirde Kısa bir süre için ateşiniz düşer ve tekrarlar. Fakat mikrobu tamamen yok edecek bir ilaç kullanırsanız bu tedavi ile beraber Bademcik tedavisi gerçekleştirmiş olursunuz ve tekrarlanmaz. Büyük varis tedavilerinde de olayın kaynağı olan safen damarını tedavi ederseniz hem kaynağı hem de varisin kendisi ortadan kaldırılmış olur. Karma varis: Aynı kişinin içerisinde bulundurduğu rahatsızlık durumu sebebiyle hem orta boy hem büyük boy hem de kılcal varisler görünebilir. Bazı kişilerde büyük boy ve orta boy varisler aynı anda yaşanır. Bu rahatsızlıklarında tedavisini uzman hekimlerle  gerçekleştirebilir ve problem ortadan tamamen kaldırabilirsiniz.

Varis Çeşitleri hakkında umarız yeterli bilgiyi verebilmişizdir.

Etiketler: , , , , , ,

Yorum Yaz