Varis Belirtileri

Varis Belirtileri

Varis Hastalığı

31 Ocak 2017

ekledi.

Yorum Yaz

70 kez incelendi.

Varis belirtileri

Varis rahatsızlıkları genel olarak insanlarda ilk başlarda şikâyet oluşturmazken ilerleyen dönemlerde hastalık kendini daha da belirgin hale getirdiğimde ciddi anlamda şikâyetlere yol açabilir. Her varis hastalığı şikâyetleri beraberinde getirmez. En çok sıkıntı yaratan tür genellikle ayaklarda ortaya çıkan büyük varis vardır. Aşağıda belirtmiş olduğumuz şikâyetlerden bir tanesi ya da birkaç tanesini hastalık öncesinde belirti olarak gösterebilir.

Varis belirtileri nelerdir?

En sık rastlanan yakınma variste aşırı ağrılardır. Genellikle dizlerin aşağısı ve tüm bacağın sürekli olarak ağrı hissiyatı içerisinde olmasının sonuçlarıdır. Ağrı ayar tek bir noktada bulunuyorsa varis kaynaklı olma ihtimali son derece düşüktür. Genelde yürüyüş gibi bacak kaslarını çalıştıran egzersizler de ayağı yükseltme ya da varis çorabı giyme ekle azalt alabilecek ağrılardır.

Varis damarları bazen vücudumuzda ağrı yapabilir özellikle kadınlarda bu damar adet dönemi öncesinde ya da dönem içerisinde belirgin arılarla kendisini gösterebilir.

Ayak bileği bölgesinde ortaya çıkan şişlik varisin belirtisi olarak değerlendirilebilir. Diz bölgesinin yukarısında ortaya çıkan ve tek bir bölgede ortaya çıkan ağrılar varis belirtisi değildir.

Sürekli ayakta kalındığında normal olarak her insanda yorgunluk belirtisi oluşmaktadır bununla beraber çabuk yorulmak gibi bir probleminiz varsa ve ayakta oluşan ağrılar diz bölgesi’nin altındaysa varis belirtisi olarak değerlendirilebilir.

Bazı insanlar ayaklarında sürekli olarak bir ağırlık olduğundan yakınmaktadır. Özellikle 50 yaş üstü kadınlarda aşırı kiloya bağlı olarak kısa bir süre ayakta durmak gibi koşullarla karşılaştıklarında ayak ağrıları artıyorsa varis belirtisi olarak nitelendirilebilir.

Bacak bölgenizde kaşıntılar kramp uyuşma gibi problemler özellikle gece uyurken başımıza çok sık geliyorsa bu varis belirtisi olarak değerlendirilebilir. Sürekli olarak ayaklarınızı yukarı koyma isteği varsa kısa süre içerisinde doktora görünmeniz de büyük bir fayda göreceksiniz.

Varis şikâyetleri

Varis ağrılarına bağlı olan yorgunluk ve ağrılar sabah saatlerinde az miktarda hissedilirken akşama doğru daha da şiddetli hale gelir. Ağrıların büyük bir bölümü genellikle bacağın diz altı kısmında ortaya çıkmaktadır. Akşamları özellikle yorgun bir şekilde işten gelen kişiler sürekli olarak ayaklarını yükseltme ihtiyacı giderler bu ihtiyaç varisin belirtilerinden önemli olan belirtiler arasındadır. Varis çorabı giymek ve şikâyetler genellikle azalır, sıcak havalarda ve aşırı soğuk havalarda varis ağrılarınız azalabilir. Bazı genç insanlarda da özellikle genç bayanlarda dışarıdan varis görülmese bile yukarıda bahsetmiş olduğumuz şikâyetlerden bir ya da birkaç tanesi görünebilir. Doktora gittiğinizde ayakta yapılacak bir ultrason çalışması sonrasında bacaklarınızın toplardamar bölgesinde bir problem olup olmadığını kolayca ortaya çıkarılacaktır.

Varis kanama yapar mı?

Varisler aşırı miktarda büyümüşler seyyar nadiren olsa da kanama gerçekleştirebilirler. Damarlar derinin hemen alt kısmında bulunduğu için kanama bazen çok belirgin olarak gözükebilir bazen de kişi bunun farkına bile varamazsın. Varis damarları basınç içermeyen damar oldukları için atardamar gibi yoğun bir kanama yaratmaz.

Varis belirtileri hakkında umarız yeterli bilgi verebilmişizdir.

Etiketler: , , , , , ,

Yorum Yaz