Varis Belirtileri Nelerdir?

Varis Belirtileri Nelerdir?

Sık Sorulan Sorular, Varis Hastalığı

01 Ağustos 2017

ekledi.

Yorum Yaz

21 kez incelendi.

Varis Belirtileri Nelerdir?

Bu yazımızda ise sizlere hastalığın belirtilerinden ve bu hastalığı nasıl tanıyabileceğimizden bahsedeceğiz.  Bütün sağlık problemlerinde olduğu gibi damar genişlemesi problemlerinde de erken teşhis oldukça önemlidir. Bireyler hastalığın belirtilerini doğru şekilde öğrenerek kendileri ön tanı koyabilmektedir. Teşhisin erken koyulması tedavi sürecinin erken başlatılması açısından oldukça önemlidir. Büyük ve kalın varislerin tedavisi daha uğraştırıcı olabilmektedir. Bu sebeple tedavi sürecinin hastalık fark edilir edilmez başlatılması tavsiye edilmektedir.

Hastalığın belirtilerini anlatmadan kısaca hastalığın ne olduğunu hatırlamak faydalı olacaktır. Vücutta kirli kanın devinimini sağlayan toplardamar yapıları bulunmaktadır. Bu yapıların üzerinde ise taşınan kanın sızmaması için belirli aralıklar ile konumlanmış kapakçıklar bulunmaktadır. Bu kapakçıklarda meydana gelen işlevsel bozukluklar damar genişlemesine yani varis hastalığına sebep olmaktadır. Bu sağlık problemi daha çok kadınlarda görülmektedir. Gebelik döneminde ise pek çok kadında damar genişlemesine rastlanmaktadır. Ayrıca ailesel yatkınlığı olan bireyler ve uzun saat hareketsiz kalan ( uzun süre oturan veya uzun süre ayakta kalan) bireylerde risk grubunda yer almaktadır.

Varis Nasıl Anlaşılır? Belirtileri Nelerdir?

            Varisler tıbbi olarak 3 çeşide ayrılmaktadır. Bunlar; orta, büyük ve kılcallardır. Orta boy ve büyük varisler toplardamarlarda görülen ve ciddi şikâyetlere sebep olan damar genişlemeleridir. Kılcal varisler ise bir sağlık probleminden ziyade görsel açıdan hoş olmayan bir estetik problemi olarak kabul edilmektedir. Toplardamarlarda meydana gelen damar genişlemeleri tedavi edilmedikçe büyüme ve gelişme eğilimindedir. Büyüyüp geliştikçe ise sebep olduğu şikâyetlerde artış meydana gelmektedir. Kılcallar ise genellikle pek fazla şikâyete sebep olmamaktadır. Büyüyüp gelişmekten ziyade örümcek ağı gibi yayılma eğilimindedir.

Ağrı

Hastalığın ilk gözlenen şikayetlerinden birisi bacaklarda görülen ağrılardır. Toplardamar üzerinde bulunan kapakçıkların görevini yerine getirememesi sonucu bölgede kan akışı yavaşlar, pıhtılaşmalar meydana gelir. Bu durum kişilerde ağrı şikayetine neden olur. Elbette bacaklarda görülen her ağrı varis kaynaklı değildir. Kişiler kendi kendilerine yapacakları ufak uygulamalarla ağrılarının damar genişlemesi kaynaklı olup olmadığını anlayabilirler.

Varis Ağrısı Nasıl Anlaşılır?

            Damarlarda oluşan bir bozulmadan kaynaklı bacak ağrıları genellikle günün ilerleyen saatlerinde yorgunluğunda artması ile ortaya çıkmaktadır. Bahsedilen bu ağrı genellikle dizlerden aşağı doğru meydana gelmektedir. Eğer ağrılar varis kaynaklı ise, ayaklar kalp hizasından yukarı kalacak şekilde uzanılıp 15-20 dakika dinledikten sonra geçecektir. Ayrıca ağrılar hareket ile azalıyor ise de varis kaynaklı olduğunu söylemek mümkündür.

Kramp

            Ağrı kadar sık olmasa da gözlenen bir diğer belirti bacaklarda meydana gelen kramp şikayetidir. Genellikle geceleri meydana gelmektedir. Bazı kramplar kişileri uykudan uyandıracak ölçüde şiddetli olabilmektedir. Her kramp varis kaynaklı olmayabilir. Bu sebeple krampların araştırılması ve uzman bir hekim tarafından teşhis konulması tavsiye edilmektedir.

Kaşıntı

            Hastalığın temel sebebin kirli kanın damarda beklemesi olduğundan bahsetmiştik. Zaman içerisinde kirli kanın damarlarda beklemesi bacaklarda kaşıntıya sebep olmaktadır. Özellikle kılcalların oluşum sürecinde bacaklarda kaşıntı sıkça görülmektedir.

Şişlik ve Sertleşme

Varis hastalarından çok sık duyulan bir şikâyette bacaklarının sert ve şiş olmasıdır. Şişlik belirli bir noktada toplanmasından ziyade bacağın genelinde olmaktadır. Diz kapaklarından bileklere kadar bu şişkinlikler gözlenmektedir. İlerleyen varis vakalarında ise ödemin artması ile şişliklerde de artış gözlenmektedir.

Damarların Belirginleşmesi

Varisin damarlardaki bozulmalar kaynaklı bir sağlık problemi olduğundan yazımızda birkaç kez bahsetmiştik. Damarlardaki bozulmalar zaman içerisinde deriden çıplak gözle görülebilecek konuma gelmektedir. Yapısı bozulan damarlar morumsu bir renk almakta ve kıvrımlı bir yapıda olmaktadır. Kirli kanın taşınmasında ki aksamalar damarın yapısının bozulmasının temel nedenidir.

Kanama

Hastalığın ilerleyen dönemlerinden bir belirtidir kanama. Kanama şikayeti varislerin ilerlemesi ile ortaya çıkmaktadır. Genişleyen varislerin tedavi edilmemesi sonucu damarlar çatlayarak kanamaktadır. Bu kanama kimi zaman derinin altından olabileceği gibi, kimi zamanda deri üstünden de olabilmektedir. Bazı durumlarda ise kanamanın durdurulabilmesi için hekim müdahalesine ihtiyaç duyulmaktadır.

Bacak Yaraları

Hastalığın son evrelerinde görülen bir şikayettir. Ve oldukça ciddidir. Varislerin tedavi edilmemesi sonucunda bacak ülseri yani geçmesi oldukça zor olan bacak yaraları meydana gelmektedir. Bu bacak yaraları kişilerin hayatını oldukça zora sokmaktadır. Kişilerin yürümesini dahi engelleyebilmektedir. Öyle ki bu yaralar cildin çürüyerek dökülmesine dahi sebep olabilmektedir.

Yazımızda sizlere damar genişlemesinin sebep olabileceği sağlık sorunlarından bahsettik. Bu şikayetlerin ortadan kaldırılabilmesi için varislerin mutlaka tedavi edilmesi gerekmektedir. uzman bir hekimin yapacağı cerrahi bir müdahale dışındaki uygulamalar yalnızca geçici olarak şikayetleri aza indirmeye yarayacaktır. Damarlardaki yapısal bozulmaya müdahale edilmeden iyileşme söz konusu değildir.

Varis Şikâyetleri Nasıl Aza İndirilebilir?

Hareketli bir yaşam tarzı benimsenmesi ve spor yapılması sağlıklı bir vücut için oldukça önemlidir. Ayrıca hareketli yaşam tarzı kan dolaşımını kolaylaştıracağı için varis oluşumunu yavaşlatabilir, yaşanan şikâyetleri aza indirebilir. Gündelik hayatı veya iş hayatı spora zaman ayırmaya müsaade etmeyen bireylerde en azından gün içerisinde uzun süre aynı pozisyonda kalmamaya dikkat ederek şikâyetleri aza indirebilir. Ek olarak varis kaynaklı ağrılar, ayakların kalp seviyesinden yukarı gelecek şekilde altına bir yükselti koyarak dinlendirilmesi ile aza indirilebilmektedir.

Elbetteki ameliyatsız varis tedavisi yöntemlerinden biri ile tedavi olarak

Etiketler: , , ,

Yorum Yaz