Skleroterapi

Skleroterapi

Varis Tedavisi

20 Nisan 2017

ekledi.

Yorum Yaz

85 kez incelendi.

Skleroterapi Yöntemi İle Varislerin İyileştirilmesi 

Bacaklarda bulunan toplardamarların genişlemesi ve geniş, kıvrımlı bir yapıya bürünmesi varis rahatsızlığı olarak bilinmektedir. Varislerin farklı türleri vardır. Küçük ebattaki varisler ağ görünümü ile gözlenebilir. Çoğu varisi elle dokunarak veya görüntü olarak kolayca fark edebiliriz. Varisler, halk arasında sık rastlanılan bir rahatsızlıktır. En fazla kadınların şikayet ettiği bu rahatsızlık için çeşitli varis tedavi yolları geliştirilmiştir. En sık kullanılan yöntemler şöyledir:

Lazerle varis tedavisi

Buhar ile varis tedavisi

Köpük ile varis tedavisi

Radyofrekans ile varis tedavisi

Skleroterapi ile varis tedavisi

Varis Ameliyatı

Flebektomi ile varis tedavisi

Yapışkan ile varis tedavisi

Varisler, bireyleri genellikle görünümü dolayısı ile rahatsız etmektedir. Ancak varis, aynı zamanda bir sağlık sorununa dönüşebilir. Kimiler için yaşamı zorlaştıran şikayetler görülmese de, zaman içinde şikayetler artış gösterebilir. Varislerin ilerleyişine karşı uzman kontrolünden geçmek gerekebilir. Varis belirtilerinin başında, ağrı ve acılar gelir. Yorgunluk, kramplar, kaşıntılar ve yanma hissi, varis ile birlikte görülebilen yaygın belirtilerdir.

Varislerin neden olduğu pıhtılaşma da, kimi varis şikayetlerinde görülebilen bir sorundur. Bacaklarda gözle görülebilen damar görüntüleri, kızarıklıklar ve ayak bileği şişkinleri varisin sebep olduğu şikayetlerin başında gelir. Tedavi edilmeyen varisler zaman içinde sağlık problemlerine yol açabilir. Varisin oluşma sebepleri arasında; fazla kilo, yaşlanma, hareketsizlik, ayakta uzun süre durma, kalıtsal nedenler, hormon değişimleri ve sıcak iklimlerde yaşamak bulunur.

Varisin Skleroterapi ile Tedavisi

Ameliyatla varis tedavi uygulamaları yerine tercih edilen yöntemlerden biri skleroterapi’dir. İğne ile varis tedavisi olarak tanınan skleroterapi, varisli tedavileri kapatmak için ilaç enjeksiyonu yapılma yöntemidir. Bu tedavi yolunda, ameliyatta olduğu gibi cerrahi müdahaleye gerek duyulmaz. Hastanın uyutulmasına gerek yoktur. Kısa süreli seanslar halinde uygulanan bir tedavi olan skleroterapi, görüntüleme yöntemleri ile birlikte uygulanabilir. Ameliyatsız varis tedavisi öncesinde, damarların görüntüsü ve yeri tespit edilebilir. Bu aşamadan hemen sonra tedavi işlemine geçilebilir. Tedaviden sonra hastanın yatış yapmasına gerek yoktur. Yalnızca tedavinin etkilerini korumak amacıyla, bir süre bandaj kullanılabilir. İyileşmenin tam olarak gerçekleşmesi zaman alabilir. Tedaviden sonra geçici olarak kızarıklıklar veya morluklar görülebilir.

Etiketler: , , , , ,

Yorum Yaz