Lazerle Varis Tedavisi Nasıl Yapılır?

Lazerle Varis Tedavisi Nasıl Yapılır?

Sık Sorulan Sorular

01 Ağustos 2018

ekledi.

Yorum Yaz

15 kez incelendi.

Lazerle Varis Tedavisi Nasıl Yapılır

Varis hastalığı toplumun genelinde görülen bir sağlık problemidir.  Bu kadar sık rastlanan bir hastalık olmasına rağmen tedavi olanakları yeteri kadar bilinememektedir. Bu sebeple bu yazımızda sizlere varis hastalığının güncel tedavi yöntemleri olan lazer ve radyo frekans uygulamalarından bahsedeceğiz.

Damar genişlemesi için yapılan en eski tedavi uygulaması ameliyattır. Ancak bu uygulama tıbbın gelişmesi ile neredeyse ilkel denilecek bir konuma gelmiştir. Buna rağmen hastalar tarafından tercih edilmeye devam etmektedir. Oysa tıp ve teknolojideki gelişmeler sayesinde keşfedilen uygulamalar sayesinde hastalar bu zorlu ameliyatı tercih etmek zorunda değiller. Ameliyat yönteminin hala tercih edilmesinin sebebi güncel uygulamaların yeterince bilinmemesidir. Bu yazımızda özellikle 2000li yıllardan sonra etkin ve etkili bir şekilde kullanılan lazer ve radyo frekans uygulamalarından bahsedeceğiz.

Teknolojik Cihazlar İle Tedavi

2000li yıllara kadar bu hastalığın tedavisi, sorunlu damarın vücuttan kesilerek çıkarılması şeklinde yapılıyordu. Bu hem hasta hem hekim için oldukça meşakkatli bir uygulama idi. Sorunlu damarın vücuttan çıkarılabilmesi için oldukça büyük bir kesi açılıyordu. Bu kesi hem yaşanan acı hem de sonrasında ciltte bıraktığı iz göz önüne alınınca hastaların tedavi sürecini ertelemesine sebep oluyordu. Ancak 2000 li yıllardan sonra lazer cihazının sağlık alanında kullanılması ile ameliyat uygulaması güncelliğini kaybetmiştir. İlk etapta uygulamanın yeni olması insanlarda tedirginlik uyandırsa da zaman içerisinde lazer cihazı ile yapılan uygulamalar görüldükçe insanların tedirginlikleri ortadan kalkmıştır. Lazerle oldukça başarılı sonuçlar elde edilmesi ile Radyo frekans cihazı da sağlık alanından kullanılmaya başlanmıştır. İki cihazın varis tedavisinde kullanılmasındaki mantık tamamen aynıdır. Aradaki fark yalnızca cihazların yaydıkları enerjideki farktır.

Lazerle Tedavi

Lazer cihazı yardımı ile yapılan varis tedavileri 2 farklı şekilde uygulanmaktadır. Bunlar; damar içi ve cilt yüzeyinden olarak ayrılmaktadır.

Endovenöz Lazer Ablasyonu (EVLA) ( Damar İçi)

Büyük varislerin tedavisinde kullanılan bir uygulamadır. Kılcallar için uygun bir seçenek değildir. Tedavi cilt yüzeyinden uygulanmadığı için tedaviye başlanmadan önce, ultrason yardımıyla tedavi edilecek bölge belirlenir ve işlem güzergahı ayarlanır. İzlenecek yol belirlendikten sonra işleme başlanır. Lazer cihazının oldukça ince olan ucuna katater denilmektedir. Tedavi bu katater yardımı ile yapılmaktadır. Kataterin cilt altına ulaşabilmesi için cilde oldukça küçük bir delik açılmakta ve damara oradan ulaşılmaktadır. İstenilen bölgeye ulaşıldıktan sonra lazer cihazının yaydığı yüksek ısı ile sorunlu damar tahrip edilir. Bu tahribat işlemi milimetrik olarak ilerlemektedir. Sorunlu bölgenin tamamının tahrip edilmesi ile tedavi tamamlanmış olmaktadır. Bu şekilde kapatılan bir damarda varislerin tekrarlama ihtimali yoktur.

Cilt Üzerinden Yapılan Lazer Tedavisi

Varisler genellikle üç başlıkta incelenmektedir. Bunlar orta, büyük ölçekli varisler ve kılcallardır. Yukarıda bahsedilen yöntem orta ve özellikle büyük ölçekli damar genişlemelerinde tercih edilmekte, kılcalların tedavisinde kullanılmamaktadır. Cilt üzerinde yapılan lazer uygulamasında ise kılcalların kalıcı olarak tedavisi mümkündür. Mantık tıpkı damar içi uygulamada olduğu gibi sorunlu alanın tahrip edilmesidir. Uygulama lazerin yüksek ısılı ucunun cilt üzerinden kılcallara dokundurulması şeklinde yapılmaktadır. Cihazın yaydığı yüksek ısı işlem sırasında hastada bir miktar acıya sebep olabilmektedir. Bu sebeple işlemin mutlaka soğutucu jel eşliğinde yapılması gerekmektedir.

Tedavi Sonrası Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Uygulamaya başlamadan önce ve uygulama sonrasında yapılması gereken herhangi bir extra uygulama bulunmamaktadır. Pansuman vs gibi bakımlara ihtiyaç duyulmaz. Yalnızca tedaviyi yapan uzman hekimin gerekli görmesi durumunda 1-2 hafta gibi kısa bir süre varis çorabı veya bandaj kullanımı önerilebilir. Bunun dışında gerekli hiçbir uygulamaya ihtiyaç duyulmaz. Hastalar işlem sonrasında aynı gün içerisinde gündelik hayatına dönebilmektedir.

Radyo Frekans İle Tedavi

Bu tedavi uygulamasında da işlem cilt üzerinden ve damar içerisinden olmak üzere 2 farklı yolla yapılmaktadır. Radyo frekans cihazında elektrik enerjisi radyo dalgalarına dönüştürülmektedir. Kılcal damar tedavisinde geliştirilmiş en verimli teknik radyo frekans tekniğidir. Ayrıca orta ölçekli damar problemlerinde de başarı ile kullanılmaktadır.

Cilt Üzerinden Uygulanan Radyo Frekans Yöntemi

Kılcalların tedavisi için kullanılan en verimli yöntemdir. Rf cihazının iğne kadar ince ve küçük bir ucu bulunmaktadır. Bu ucun kılcallara dokundurulması ile cihazın yaydığı radyo dalgaları sayesinde sorunlu damarlar kapatılmış olmaktadır. Uygulama yalnızca bacakta değil yüz ve cildin tüm bölgelerinde güvenle kullanılmaktadır.

Damar İçi Radyo Frekans Yöntemi

Uygulama damar içi lazer tedavisi ile tamamen aynıdır. Bu yüzden aynı işlem basamaklarını tekrar etmek gereksiz olacaktır. Tedavi süresi damar yoğunluğuna göre değişebilmektedir.

Güncel Tedavi Uygulamalarının Artıları Nelerdir?

Yazımızın giriş kısmında varislerin ameliyat ile tedavisinin ne kadar meşakkatli olduğundan bahsetmiştik. Şimdi ise bahsettiğimiz güncel uygulamaların üstünlüklerinden bahsedeceğiz.

Bu uygulamaların en büyük artısı işlemlerin kesi yapılmadan veya oldukça önemsiz bir miktarda kesi yapılarak uygulanmasıdır. Cerrahi bir müdahalede kesi olmamasının hasta açısından pek çok avantajı bulunmaktadır. İlk olarak uygulama esnasında yaşanan acı miktarı oldukça düşer, kesi olmaması veya küçük olması sayesinde estetik açıdan oluşacak sorunlar önlenmiş olur. Ayrıca büyük çaplı bir kesi narkoz ve hastane yatışı gerektirmektedir. Ancak bu uygulamalarda büyük çaplı bir cerrahi müdahale söz konusu olmadığı için hastane yatışı ve narkoza ihtiyaç duyulmaz. Bu sayede hastalık sosyal ve iş yaşamında da feragat etmek zorunda kalmamaktadır.

Lazer, RF ile Damarın Kapatılması Herhangi Bir Probleme Yol Açar Mı?

Hastalar tarafından en sık sorulan sorulardan bir tanesi de damarların tahrip edilmesinin, kapatılmasının sağlık açısından herhangi bir soruna sebep olup olmayacağıdır. Tedavi amaçlı kapatılan damarlar hali hazırda görevini yerine getiremeyen sorunlu damarlardır. Bu nedenle bu damarların kapatılmasının hastaların sağlığı açısından hiçbir olumsuz etkisi bulunmamaktadır. Bilakis sorunlu damarların tahrip edilmesi ile neden oldukları şikayetler ortadan kaldırılmakta ve daha ciddi şikayetlerin ortaya çıkması önlenmiş olmaktadır.

Etiketler: , , ,

Yorum Yaz