Köpükle Varis Tedavisi Nasıl Yapılır?

Köpükle Varis Tedavisi Nasıl Yapılır?

Sık Sorulan Sorular

01 Ağustos 2017

ekledi.

1 yorum yazıldı

21 kez incelendi.

Köpükle Varis Tedavisi Nasıl Yapılır?

Varis hastalığının tedavisi uzun yıllar ameliyat yöntemi ile yapılmaktaydı. Ancak 2000’li yıllardan sonra lazer cihazının tedavide kullanılması ameliyatsız tedavi seçeneklerinin önünü açmıştır. Lazer ve radyo frekans cihazının kullanımından sonra ortaya ilaçla yapılan tedavi seçenekleri çıkmıştır.

Bu yazımızda sizlere güncel olarak kullanılan ve oldukça başarılı sonuçlara imza atmış bu yöntemlerden bahsedeceğiz. Bahsedeceğimiz 3 uygulamada da amaç aynıdır. Yalnızca uygulama aşamalarında bir miktar farklılıklar bulunmaktadır. Her 3 uygulamada da amaç sorunlu damara ilaç enjekte ederek damarı kapatmak, tahrip etmektir. Damarların tahrip edilmesi en uygun tedavi yöntemidir. Çünkü varis hastalığının meydana geldiği bir damar zaten fizyolojik olarak bozulmuş, yani işlevini yerine getirememektedir. Üstelik dolaşım sistemini aksatması sebebi ile de faydasından ziyada kişilerde ağrı, kramp gibi şikâyetlere de sebep olmaktadır.

Skleroterapi, Mikro Skleroterapi ve Köpük Yöntemi Nedir? Nasıl Uygulanır?

Yukarıda bahsettiğimiz gibi bu uygulamalar hastalığın tedavisi için tercih edilen en güncel ve verimli seçenekledir.

Skleroterapi uygulamasında işlem kullanılacak ilacın saf halde damara enjekte edilmesi şeklinde uygulanmaktadır. Özellikle orta ve büyük boy varislerde kullanılmaktadır. Köpük yönteminde ise aynı işlem enjekte edilecek ilacın hava ile tepkimeye sokularak ilacı köpük formuna getirildikten sonra kullanılır. Köpük formuna getirilen etken madde özellikle büyük ve geniş damarlarda daha etkili bir şekilde kullanılmaktadır. Köpük formunu alan ilaç homojen bir şekilde damarın bütün yüzeylerine etki etmektedir. Ayrıca hava ile tepkimeye sokulması sayesinde daha az ilaç ile daha çok alan tedavi edilebilmektedir.

Mikro skleroterapi ise skleroterapinin kılcal damarlar için geliştirilmiş formudur. Büyük ve orta ölçekli damarlarda oldukça başarılı sonuçlar elde edilmesinin ardından kılcallar içince mikro skleroterapi uygulaması geliştirilmiştir. İşlem basamakları diğer uygulama ile tamamen aynıdır. Yalnızca uygulamanın yapıldığı damar formları farklıdır.

Uygulama Ne Kadar Sürmektedir?

İşlem bir enjeksiyon kadar pratiktir. Uygulamanın ne kadar zaman alacağı ise hastanın damar yapısı ve yoğunluğuna göre değişmektedir. Tedavi genellikle ortalama 10-30 dakika sürmektedir.

İşlem Sırasında Acı ve Ağrı Hissedilir Mi?

Yaşanacak acı kan aldırırken ya da aşı yaptırırken yaşanan acı kadardır. Yani oldukça önemsiz bir miktarda. Acının bu kadar minimal olması sayesinde uygulamanın yapılabilmesi için herhangi bir uyuşturma veya anestezi uygulamasına ihtiyaç duyulmamaktadır.

 Avantajları Nelerdir?

Uygulanması iğne yaptırmak kadar kolay ve acısızdır. Bu sebeple hasta lüksü oldukça iyidir. Ameliyat gibi işlemlerden korkan hastalar için oldukça avantajlıdır. Ayrıca ameliyatta kesi açılması estetik açıdan oldukça çirkin sonuçlara sebep olmaktadır. Bu uygulamada herhangi bir kesi olmaması sayesinde estetik açıdan istenmeyen sonuçlar oluşturacak bir durum söz konusu olmamaktadır. Üstelik işlemin bu kadar pratik ve acısız bir şekilde uygulanması sayesinde hastalar aynı gün içerisinde normal yaşamına dönebilmektedir. Uygulamanın kılcallarda dâhil bütün damarlarda uygulanabilmesi de sağladığı avantajlar arasındadır.

Uygulama Öncesi Yapılması veya Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Tedavi için herhangi bir ön hazırlığa ihtiyaç duyulmamaktadır. Ancak bireyler koruyucu hekimlik uygulamaları ile yaşadıkları şikayetleri azaltabilir, hastalığın ilerleyişini yavaşlatabilirler. Koruyucu hekimlik uygulamaları ile kastedilen uzun süre sabit kalmamak, kalınması gereken durumlarda kısa molalar vererek oda içerisinde de olsa birkaç adım atmak, hareketli bir yaşam tarzı benimsemek, özellikle akşamları ayakları kalp seviyesinden yukarıda olacak şekilde dinlendirmek vs. hastalar bu gibi kolay uygulamalarla yaşanan ağrıları, krampları azaltabilir, varis oluşumlarını yavaşlatabilirler.

Pansuman Ya da Özel Bir Bakım Gerekli Midir?

Tedavi sonrasında herhangi bir pansuman yada özel bakıma ihtiyaç duyulmamaktadır. Veyahut gündelik yaşantıyı kısıtlayacak herhangi bir uygulamaya gerek yoktur. Yalnızca tedaviyi yapan uzman hekimin gerekli görmesi durumunda bandaj veya varis çorabı kullanımı önerilebilmektedir. Her hasta için gerekli olmayan bu uygulamaya ihtiyaç olup olmadığı hastanın kendi tedavi süreci belirlemektedir.

Damarların Kapatılması Yerine Tahrip Edilmesi Daha İyi Değil Midir?

Tedavi süreç ve basamaklarını okuyan hastaların aklına sıkça gelen sorulardan bir tanesi de damarların neden kapatıldığıdır. Pek çok hasta damarı kapatmak yerine tamir edilse daha iyi olmaz mı diye sormaktadır.

Günümüzde yapılan damar genişlemesi tedavileri damarları tamir etmeye yönelik değildir. Vücudumuzda pek çok damar bulunmaktadır. Ve birkaç damarın kapatılması sağlık açıcından hiçbir probleme neden olmamaktadır. Hatta sorunlu ve işlevini yerine getiremeyen damarların kapatılmaması sağlık açısından problemlere neden olmaktadır. Bazı durumlarda hastalığın ilerlemesi ile kanama ve oldukça zor iyileşen bacak yaraları meydana gelmektedir. Hastalığın tedavisi için en makul uygulama sorunla damarlardan kurtulmaktır.

Etiketler: , , , ,

Bu yazı için 1 yorum yapıldı:

  1. YILDIZ ÖZKAN dedi ki:

    Ben iki kez damar ameliyatı olmuş bir hastayım.varislerimden ilinde Edirne’de özelde Lazerler Tekirdag Devlet Hastanesinde lazerle sağ ayağının tek damarı iptal edildiğinden 4 sene gecti,Dayanılmaz kramp ve ağrı şiddetle Tekirdag Namık Kemal Üniversitesi de kalp damar cerrahisinde bu Cuma köpük ve iğne ile sag bacağından ilk seansı aldım pazartesi ikinci uygulama yapılacak diz kapağının ust çok şişti hepsi inmiş geçmiş bakalım normal haline geldiğini Bandaj uygulandı.şimdilik çok memnunum biraz kaşıntı ve ayrım var amma çok iyiyim 3 seansta bitecek.yaptırırken tavsiye ederim 20 yıldır boş yere ızdırap çektim.sizlerede bizi bilgilendirdiğiniz içi minnettarım.görüşlerinizi aldıktan sonra gittim.Allah hepinize razı olsun.İyiki varsınız olmak isteyenlere vakit geçmeden köpük ameliyatını öneririm çok kolay basit korkacak hiç bir şey yok 20 dakika sürüyor.Kalkıp evine yürüyerek gidiyorsun normal yaşantı az bir istirahat devam ediyorsun yakın yerde yaptırın.Sevgilerimle.

Yorum Yaz