Köpük Tedavisi İle Varisi İyileştirmek

Köpük Tedavisi İle Varisi İyileştirmek

Varis Tedavisi

23 Mayıs 2017

ekledi.

Yorum Yaz

167 kez incelendi.

KÖPÜK TEDAVİSİ İLE VARİSLERİ İYİLEŞTİRME YÖNTEMİ

Akşama doğru artan yoğun şikayetleri ile birlikte varis; ağrılara, acıya, kaşıntılara, yanmalara, kramplara, yaralara ve görüntü bozukluklarına neden olan bir rahatsızlıktır. Varis rahatsızlığı, ihmale gelmeyen ve sadece görsel bir sorun olarak düşünülmemesi gereken bir rahatsızlık türüdür. Dolaşım sistemimizin önemli bir parçası olan toplardamarlara bağlı bir sorun olan varisin tedavisi için, uzman görüşü almakta yarar vardır. Varisler, herkeste aynı yoğunlukta ve belirtilerle görülmeyebilir. Halk arasında yaygın görülen varis sorunu, çoğu kimsenin yaşam kalitesini düşürmektedir. Hareket etmekte güçlük, çabuk yorulma, nefes darlığı ve pıhtılaşma gibi, birçok sorunu tetikleyebilecek varislere karşı önlem alınması gerekir.

Varisler Nasıl Oluşur?

Varis, bir toplardamar sorunu olup, bacaklarımızda ve özellikle diz altı bölgesinde yoğun olarak gözlenebilen bir rahatsızlıktır. Toplardamar kapaklarının kanı taşıyamaması ve baskı oluşması sonucunda, toplardamarlar genişler. Böylece varis hastalığı oluşur. Boyutlarına göre varisler; kılcal, orta ve büyük varislerdir. Birçok varis rahatsızlığında sorunlu damarlar gözle ve elle tespit edilebilir. Bazı varis türlerini tespit etmek için, görüntüleme teknikleri ile inceleme yapmak gerekir.

Varis Kimlerde Görülür?

  • Daha çok kadınlarda
  • Hareketsiz yaşam sürdürenlerde
  • Ayakta uzun süre durmayı gerektirecek meslek sahiplerinde
  • Aşırı kilo sorunu olanlarda
  • Kalıtsal olarak yatkın olanlar
  • Hormon sorunları olanlarda veya hormon ilaçları kullananlarda
  • Uzun süre yüksek topuklu ayakkabı giyenlerde
  • Dar giysileri daha çok tercih edenlerde
  • Sıcak iklimlerde yaşam sürdürenlerde
  • Çok oturmak zorunda kalanlarda

Köpükle Varis Tedavisi Nedir?

Ameliyat olmadan varis tedavisi olma imkanı veren yöntemlerden biri de köpükle varis tedavisidir. Bu uygulama damar içine skleroterapi ilacı vermeyi içermektedir. Damar içine verilen ilaç veya ilaç – hava karışımı (köpük) ile hedeflenen, varisli damarın kapatılması, devre dışı bırakılmasıdır. Bu işlemler damara giren iğne aracılığı ile yapıldığı için, bu tedavinin bir adı da iğne ile varis tedavisidir. Uygulaması kısa süren bir tedavi olan köpük tedavisi sonrasında, zaman içinde sorunlu damar görüntülerinin kaybolduğu görülecektir. Köpük ile varis tedavisinde hastaya narkoz verilmesine gerek yoktur.

Etiketler: , , ,

Yorum Yaz