Ameliyatsız Varis Tedavisi

Ameliyatsız Varis Tedavisi

Varis Tedavisi

25 Nisan 2017

ekledi.

Yorum Yaz

65 kez incelendi.

Ameliyat olmadan varisten kurtulmamız mümkün müdür?

Bacaklarda bulunan toplardamar kapaklarındaki yetersizlik nedeniyle ortaya çıkan varisler, kanın o bölgede toplanması nedeniyle oluşur. Bacaklarımızdaki kirli kanı ciğer ve kalbe gönderen toplardamarlar, bu işlevini yerine getiremediğinde, kan damarlarda birikerek o damarların genişlemesine neden olur. Temel olarak varisin meydana gelme sebebi budur. Varisler toplumda sık karşılaştığımız rahatsızlıklardan biridir. Varislerin nedeni, boyutu ve şikayetleri, kişiden kişiye göre değişiklik gösterebilir. İlerleme eğilimde olan varis rahatsızlığı için tedavi uygulamaları gerekebilir. Varis sorunu için, doktorunuza başvurarak bilgi almanızda yarar olacaktır. Tedavi yöntemleri içinde en merak edilen konulardan biri de ameliyatsız varis tedavisidir.

Ameliyatsız varis tedavisi mümkün mü?

Gelişen teknolojik imkanlar sayesinde, varis hastaları için, ameliyatsız varis tedavisi olanakları geliştirilmiştir. Varis hastalığı ameliyatsız olarak tedavi edildiğinde, büyük oranda başarı kazanıldığı görülmüştür. Ameliyata gerek olmadan yapılan varis tedavisi birçok farklı tekniği içerir. Günümüzde en sık kullanılan teknikler arasında; lazerle varis tedavisi, köpükle varis tedavisi, radyofrekans yöntemi, ilaçla varis tedavisi, buharla varis tedavisi ve skleroterapi bulunur. Peki, varis ameliyatı ile  ameliyatsız varis tedavisinin farkı nedir?

Ameliyatsız varis tedavisinde cerrahi müdahaleye gerek duyulmaz. Diğer bir önemli fark ise, hastanın ameliyatlı tedavide olduğu gibi önceden yatış yapması ve ameliyat sonrası beklemek zorunda olmamasıdır. Ameliyatsız yöntemlerin birçoğunda hasta kısa sürede taburcu olup, gündelik yaşamına devam edebilir. Ameliyatlı varis tedavisinde sorunlu damar cerrahi yöntemlerle çıkarılırken, ameliyatsız yöntemlerde buna gerek duyulmaz. İğne ile yapılan müdahale ile damarın içine girilebilir ve  damarın iptalini sağlayacak ilaç enjekte edilebilir.

Ameliyatsız varis yöntemleri özellikle büyük varis damarları için çok etkilidir. Varis tedavisini kolay hale getiren bu yöntemler ile, hastalığın tekrar etme olasılığı da azaltılmış olur. Bazı büyük boyutta varisler için bir tek uygulama yetmeyebilir ve hasta tedavi olana kadar 2 – 4 kez uygulama yapılabilir. Ameliyatsız varis tedavisinde narkoz, anestezi gibi yöntemler pek kullanılmaz. Doktorunuz gerekli gördüğünde belirli bölgelerin uyuşturulması gerekebilir.

Ameliyatsız Varis Tedavisi Ankara

Ameliyatsız varis tedavisi yöntemlerinin başlıcaları Lazerle varis tedavisi, köpükle varis tedavisi ve skleroterapidir.

Etiketler: , , , ,

Yorum Yaz